Typy ogrodzeń na placach budowy

Ogrodzenie to niezwykle istotny element zabezpieczający teren, na którym realizowane są prace budowlane. Pełni ono bardzo wiele ważnych funkcji i może być skonstruowane na kilka sposobów.

Sposoby zabezpieczania placu budowy

Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów ogrodzeń, które przeznaczone są do zabezpieczania placu budowy. Najmniej trwałym i pewnym zabezpieczeniem terenów budowy jest siatka leśna. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się solidniejsze zabezpieczenie w postaci gotowych paneli. Siatka leśna, chociaż jest rozwiązaniem tańszym, jest również bardzo nietrwała. Bardzo szybko koroduje i powstają w niej dziury, przez które na teren budowy mogą przedostawać się niepożądane osoby, np. dzieci, narażając na niebezpieczeństwo swoje zdrowie, a nawet życie. Z tego też powodu zaleca się stosowanie gotowych elementów.

Obecnie coraz więcej firm oferuje wynajem ogrodzeń budowlanych, które są solidne i stanowią optymalne zabezpieczenie. Ogrodzenia budowlane tego rodzaju występują jako elementy pełne lub konstrukcje ażurowe, np.panele ogrodzeniowe. Panele ogrodzeniowe doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy niezbędna jest również dobra widoczność. Ogrodzenia pełne z kolei skutecznie uniemożliwiają podgląd placu budowy, co w wielu przypadkach jest pożądaną cechą.

Ogrodzenia tego rodzaju montuje się bardzo sprawnie. Gotowe panele umieszczane są w specjalnych stopkach wykonanych np. z betonu. Pojedyncze elementy konstrukcyjne łączone są ze sobą przy pomocy specjalnych złączy. Konstrukcja pozwala na łatwe wykonanie bramy wjazdowej na plac budowy – wystarczy w dowolnym miejscu rozczepić panel od reszty ogrodzenia. Montaż takich ogrodzeń również przebiega bardzo szybko (paradoksalnie szybciej niż montaż popularnej siatki leśnej).

Warto pamiętać, że żadna budowa nie powinna przebiegać bez zastosowania solidnego ogrodzenia terenu. Dzięki temu nikt niepowołany nie wejdzie na plac budowy, a jednocześnie zwiększy się poziom bezpieczeństwa dla osób znajdujących się w pobliżu, np. przechodniów. W ten sposób łatwiej jest chronić sprzęt budowlany oraz materiały składowane na tym terenie.

Leave a Reply