Ogrodzenie budowlane – wynająć czy kupić

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, teren realizacji inwestycji budowlanej musi zostać odpowiednio zabezpieczony, a służą do tego specjalne ogrodzenia, które można kupić lub wynająć. Który wariant jest lepszy?

Dlaczego należy ogrodzić teren budowy?

Tymczasowe ogrodzenie terenu budowy ma na celu zabezpieczenie go przed wejściem osób postronnych (ograniczenie ryzyka kradzieży i zniszczeń), ale także uchronienie ich przed niebezpieczeństwami uszkodzenia ciała (spadające przedmioty, czy ryzyko wpadnięcia pod pracującą maszynę). Aby takie ogrodzenie spełniało swoje zadanie, musi mieć wysokość co najmniej 1,5 m, choć sporadycznie zdarza się, że na danym terenie ze względu na jego specyfikę nie można zamontować segmentów. Wówczas inwestor musi użyć tablic ostrzegawczych.

Wynajem czy zakup ogrodzenia budowlanego?

Opcja wynajmu lub zakupu to zazwyczaj zagwozdka przedsiębiorstw, które z tego typu zabezpieczeń będą korzystać regularnie. Jednak regularne korzystanie z ogrodzeń budowlanych wcale nie musi przemawiać za opcją zakupu na własność, bowiem problematyczne będzie wygospodarowanie miejsca na przechowywanie bramek po zakończeniu inwestycji. Okaże się to kłopotliwe zwłaszcza w przypadku zabezpieczania dużych terenów, które wymagają użycia kilkudziesięciu segmentów, a potem ich składowania. Wynajem ogrodzenia budowlanego sprawdzi się również w przypadku małych przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają działalność. Dla takich firm nabycie kilkunastu segmentów na początku funkcjonowania mogłoby być bowiem dodatkowym, niepotrzebnym wydatkiem.

Pozostałe zalety wynajmu ogrodzeń budowlanych

Zaletą tego wariantu jest również niska cena, która w przypadku ogrodzeń ażurowych wynosi zaledwie 0,16 zł dziennie za segment. Atutem jest ponadto możliwość skorzystania z usług montażu przez dostarczającą ogrodzenie firmę. Dzięki temu praca przebiega sprawniej, a teren szybciej jest gotowy do rozpoczęcia prac.

Firmy budowlane coraz częściej korzystają z możliwości wynajmowania ogrodzeń, co jak widać jest korzystne nie tylko pod względem cenowym, ale również logistycznym.

Leave a Reply