Co wziąć pod uwagę instalując tymczasowe ogrodzenie budowlane

Budowa to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania i wcześniejszych przygotowań. Przed rozpoczęciem koniecznych prac, należy zadbać, by teren został starannie zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi normami. Co ważne, takie zabezpieczenie terenu musi zostać wykonane jeszcze zanim na plac budowy dotrą pierwsze maszyny lub powstaną początkowe elementy nowej konstrukcji. Wybierając ogrodzenie budowlane, trzeba więc wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. 

Ogrodzenie tymczasowe a normy prawne

Ogrodzenie budowlane jest nie tylko elementem potrzebnym, ale wręcz koniecznym. Jego postawienie wymagane jest przez polskie prawo, które określają, jak należy zabezpieczyć miejsce pracy. Wszystkie elementy, o jakich należy pamiętać, możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, gdzie szczegółowo podane obowiązujące wymagania. Jednym z podstawowych elementów jest odpowiednia wysokość, umożliwiająca osobom niepowołanym wtargnięcie na teren budowy – wynosi ona półtora metra. Jeśli posiadana przez nas działka zajmuje duży obszar, ogrodzenie tymczasowe możemy zastosować jedynie na wybranym terenie. Aby ogrodzenie mogło dobrze pełnić swoją funkcję, powinno być wykonane z wytrzymałego materiału i pochodzić ze sprawdzonego źródła. Wybierając ogrodzenia tymczasowe dostępne na naszej stronie internetowej, zyskujesz gwarancję jakości, popartej pozytywnymi opiniami innych użytkowników.  

Jaki rodzaj wybrać?

Kolejnym istotnym elementem, o którym należy pamiętać, jest rodzaj ogrodzenia. Istnieje kilka dostępnych opcji, spośród których możemy wybierać, jednak poszczególne z nich odpowiadają na inne potrzeby użytkowników. Ogrodzenia różnią się swoją konstrukcją. Dwa podstawowe rodzaje to ogrodzenia ażurowe, złożone z ocynkowanych przęseł, które są lekkie i łatwe w użytkowaniu oraz ogrodzenia pełne, czyli zamknięte. Te ostatnie złożone są ze stalowej ramy, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Ze względu na swoje właściwości  wykorzystywane są często przy komercyjnych inwestycjach. Pamiętajmy więc, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji wziąć pod uwagę niezbędne elementy, takie jak rodzaj i wielkość powierzchni, którą chcemy ogrodzić, czas wypożyczenia sprzętu i budżet, jakim dysponujemy. 

Leave a Reply