Ogrodzenie budowlane — trwałe czy tymczasowe?

Przed rozpoczęciem prac na placu budowlanym, należy odpowiednio zagospodarować, a także zabezpieczyć teren. Niezbędne jest więc właściwie rozmieszczenie poszczególnych maszyn, urządzeń, składowisk materiałów itd. Co więcej, należy również zapewnić odpowiednie oznakowanie terenu budowy i ograniczenie możliwości wejścia na plac osobom nieupoważnionym poprzez zastosowanie ogrodzenia.

Ogrodzenie budowlane to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo zarówno osobom przebywającym na placu budowy, jak i przebywającym poza terenem budowlanym.

Ogrodzenie trwałe lub tymczasowe

Ogrodzenie trwałe, jak sama nazwa wskazuje, budowane jest na stałe. Po zakończonych pracach będzie więc stanowić granicę posesji. Warto jednak pamiętać, że budowa trwałego ogrodzenia, które przez wiele lat będzie stanowić wizytówkę nieruchomości, zwykle wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, które należy uwzględnić w planie budżetu całej inwestycji. Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że standardowe ogrodzenia nie zawsze spełniają wymagania stawiane przed ogrodzeniami budowlanymi. Przykładowo, w przypadku ogrodzenia budowlanego niezbędne jest wykonanie odpowiednio szerokiej bramy, przez którą bez trudu przejadą maszyny budowlane. Po zakończonych pracach w trakcie użytkowania posesji zwykle tak duża brama nie jest potrzebna.

Z tego też powodu na czas prac budowlanych optymalnym zabezpieczeniem będzie ogrodzenie tymczasowe, które może być wykonane np. z paneli ażurowych lub pełnych. Ogrodzenia tymczasowe stawiane są tylko na czas trwania prac. Spełniają wszystkie niezbędne wymogi, jakie stawiane są przed konstrukcjami tego rodzaju. Równocześnie są bardzo stabilne i wytrzymałe, zatem w pełni nadają się do zastosowania w roli bariery zabezpieczającej teren, na którym realizowana jest budowa.

Co ważne, ogrodzenie tymczasowe pozwala zminimalizować koszty związane z zabezpieczeniem terenu. Możliwe jest wynajęcie ogrodzenia wyłącznie na czas trwania prac. Firmy świadczące usługi z zakresu wynajmu ogrodzeń budowlanych w ramach kompleksowej obsługi mogą dowieźć w wyznaczone miejsce wszystkie elementy konstrukcji, następnie dokonać montażu, a po zakończeniu prac budowlanych zdemontować ogrodzenie.

Leave a Reply