Cechy solidnego ogrodzenia budowlanego

Każdy plac budowy powinien być stosownie odgrodzony i zabezpieczony, uniemożliwiając dostęp osób niepowołanych. Ogrodzenia budowlane, które zgodnie z zasadami BHP i regulacjami prawnymi są obowiązkowe w przypadku placów budów, spełniają szereg istotnych funkcji.

Najistotniejsze funkcje i cechy ogrodzeń budowlanych

Najważniejszą z nich jest oczywiście wyznaczanie i ogradzanie terenu, na którym trwają prace. Dzięki temu osoby postronne, przebywające w pobliżu, otrzymają jednoznaczną informację, że na dany obszar nie należy wchodzić. W ten sposób uniknie się również problemu przypadkowego znalezienia się osób niepowołanych w obszarze trwających prac. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Z tego też powodu ogrodzenia budowlane powinny być maksymalnie widoczne i tworzyć jednolitą konstrukcję odgradzającą całą przestrzeń objętą pracami.

Wysokie ogrodzenia wykonane z pełnych paneli dodatkowo uniemożliwiają podgląd placu budowy osobom znajdującym się na zewnątrz. Ta cecha jest z kolei bardzo istotna w sytuacji, gdy wykorzystywane są szczególnie wartościowe sprzęty czy materiały budowlane. Za sprawą solidnego, pełnego ogrodzenia można zminimalizować ryzyko ewentualnych kradzieży czy aktów wandalizmu. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku planowanego ataku złodziei czy wandali samo ogrodzenia może okazać się niewystarczające, aczkolwiek z całą pewnością może ograniczyć występki o charakterze chuligańskim przeprowadzone przez przypadkowych przechodniów.

Bardzo istotne jest również, aby ogrodzenie placu budowy było wykonane z solidnych materiałów. Najczęściej są to panele ażurowe lub pełne o odpowiedniej grubości wykonane ze stali nierdzewnej. O wytrzymałości ogrodzenia w dużej mierze decyduje również prawidłowo wykonany montaż poszczególnych elementów. Decydując się na wypożyczenie tymczasowego ogrodzenia, zwykle istnieje możliwość montażu przeprowadzonego przez specjalistów. To dobre rozwiązanie, ponieważ obowiązek przygotowania całej konstrukcji ogrodzeniowej oddajemy w ręce fachowców, mamy więc pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Leave a Reply